0

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش 

در اینبخش بیوگرافی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور جنجالی و نامدار کشور ترکیه را مرور میکنیم. اینروزها نام رجب طیب اردوغان در تمام رسانه ها شنیده می شود، او مسئول آغاز جنگ و آوارگی صدها نفر از کردهای سوریه اسـت. البته ترکیه از این عمل دفاع کرده و نام این جنگ را پاک سازی تروریست ها از مرزهای جنوبی خود می داند. در ادامه بطور کامل با رجب طیب اردوغان آشنا می‌شویم.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

اردوغان متولد 7 / اسفند / 1332 می باشد

 

بیوگرافی رجب طیب اردوغان

رجب طیب اردوغان ۲۶ فوریه سال ۱۹۵۴ کـه مصادف با یکی از روزهای ماه رجب بود در محله کاسیم پاشای استانبول دریک خانواده فقیر و متدین بدنیا آمد. او رابه همین دلیل رجب نامیدند و طیب نیز نام پدربزرگ مرحوم شده اش بود. خانواده او از نياکان گرجی ساکن در ترکیه هستند و پدرش در کودکی از ریزه بـه استانبول آمده بود.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

او بـه غیر از رجب ۳ فرزند دیگر هم داشت کـه باید برای مخارج انها بـه سختی کار می کرد. بهمین دلیل پسرهای خانواده برای مخارج تحصیل خود گاهی دستفروشی می کردند. رجب طیب، تحصیلات دبیرستانی خودرا در مدرسه مذهبی امام هاتیب بـه پایان رساند و سپس وارد مدرسه عالی علوم اقتصادی و اداری شد کـه بعد ها بنام دانشگاه مارمارای تغییر نام داد.

 

دوران تحصیل و آغاز را سیاسی رجب طیب اردوغان

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

او فارغ‌التحصیل علوم اقتصادی از این دانشگاه اسـت. اردوغان بـه فوتبال علاقمند اسـت ودر دهه هفتاد یک بازیکن نیمه حرفه اي بود ولی فوتبال را کنار گذاشت تا بـه سیاست بپیوندد. درسال ۱۹۷۶ بعنوان نماینده جوانان منطقه کاسیم پاشا بـه جنبش نجم الدین اربکان کـه بعد ها مرشد سیاسی او شد پیوست و سال بعد هم یکی از نمایندگان جوانان این حزب در استانبول و هم زمان دریک شرکت حمل و نقل مشغول بکار شد.

 

رجب طیب اردوغان و همسرش امینه

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

اربکان هم چند سال بعد سمت رئیس دولت اسلامی در ترکیه رابه عهده گرفت. درسال ۱۹۷۷، امینه گولباران را در کنفرانسی حزبی در آنکارا ملاقات کرد و یک سال بعد با او ازدواج کرد. حالا آن ها ۲ دختر و ۲ پسر دارند. کودتای نظامی کـه در سپتامبر ۱۹۸۰ رخ داد،اردوغان را تا سال ۱۹۸۳ زمانی کـه اربکان حزب رفاه را تشکیل داد از عرصه سیاسی دور کرد.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

بنابر این او درسال ۱۹۸۲ بـه سربازی رفت و بعد از برگشت درسال ۱۹۸۵ مسئول این حزب در استانبول شد. درسال ۱۹۹۱ برای نمایندگی مجلس تلاش کرد کـه بـه نتیجه نرسید. در ۲۷ مارس ۱۹۹۴ بعنوان شهردار استانبول انتخاب شد. انتخاب اولین شهردار اسلام‌گرا نهادهای سکولار ترکیه رابه شدت شوکه کرد اما اردوغان ثابت کرد کـه مدیری شایسته و کارآمد اسـت و بعلت مدیریت موثر خود محبوبیت زیادی بـه دست آورد.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

وی در برابر اعتراضات برای ساختن یک مسجد در میدان اصلی شهر تسلیم شد اما فروش مشروبات الکلی را در کافه‌هاي متعلق بـه شهرداری ممنوع کرد. در سیستم حمل و نقل استانبول تحولی بزرگ بـه وجود آورد و لجنزار خلیج شاخ طلایی رابه منطقه اي توریستی تبدیل کرد. همچنین در نظام اداری شهرداری هم خدمات مفیدی ارائه داد. سیستم گرد آوری آشغال را مدرن کرد و آلودگی هوای استانبول را از بین برد.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

او توانست این شهر زیبا رابه یکی از اصلیترین مقاصد گردشگری دنیا و پایتخت فرهنگی اروپا تبدیل کند. وی درسال ۱۹۹۸ بدلیل خواندن شعری، بـه جرم اشاعه نفرت مذهبی بـه ۱۰ ماه زندان محبوس شد. متعاقب این محکومیت، اردوغان از شهرداری استعفاء داد و روانهء زندان شد. اما پس از چهار ماه آزاد و بـه جامعه برگشت. در ژوئیه ۲۰۰۱ دادگاه قانون اساسی بـه او اجازه داد بـه سیاست بازگردد.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

بنابر این در اگوست ۲۰۰۱ حزب عدالت و توسعه رابا کمک دوستان قدیمی تاسیس کرد و ریاست آن رابه عهده گرفت. حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی نوامبر ۲۰۰۲ پیروز شد و اکثریت کرسیهای مجلس رابه دست آورد اما اردوغان نتوانست سمت نخست وزیری رابه عهده بگیرد زیرا شورای عالی انتخابات دو ماه قبل ازآن عدم صلاحیت انتخاب او رابه دلیل داشتن محکومیت اعلام کرده بود.

 

نخستین رئیس جمهور ترکیه با رای مستقیم

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

بهمین علت وی از عبدالله گل خواست این سمت رابه عهده بگیرد تا امکان انتخاب او فراهم شود. وی با اصلاحاتی کـه پارلمان تحت بازرسی حزب عدالت و توسعه تصویب کرد، توانست در ۱۱ مارس ۲۰۰۳، بیست و هفتمین نخست وزیر ترکیه شود. با تغییر قانون در پارلمان، رجب طیب اروغان، اولین رییس جمهوری ترکیه اسـت کـه درسال ۲۰۱۴ توسط رای مستقیم مردم انتخاب شد و بعنوان ریاست قوه مجریه حضور خودرا در سیاست تداوم بخشید.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

گرچه تعداد زیادی از مردم ممکن اسـت او را سیاستمداری خودرای بدانند و با سیاست هاي او در قبال کردها و مهاجران و همچنین قوانین اقتصادی او مخالف باشند اما اردوغان در ژوئن سال ۲۰۱۸ برای بار دوم بـه ریاست جمهوری ترکیه انتخاب شد. گرچه رای ۵۲ درصدی او دراین انتخابات، و همچنین انتخاب شدن شهرداران کلانشهرهای ترکیه از حزب مخالف اردوغان توسط مردم، می تواند زنگ خطری باشد برای شنیدن صدای مخالفانش.

 


 

و در ادامه حقایقی جالب درباره رجب طیب اردوغان که نمی دانستید

 

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، یکی از شناخته شده ترین چهره هاي سیاسی جهان، درسال‌هاي اخیر بخاطر رفتار‌هاي خشن و رادیکالش بعنوان یک رهبر و جنگ طلبی همواره در حال افزایشش در عرصه جهانی مورد توجه قرار گرفته اسـت. در ادامه این مطلب می خواهیم شـما رابا واقعیاتی ناخوشایند در مورد رییس جمهور ترکیه آشنا کنیم.

 

برخی او را همانند روسیه بـه استفاد از سلاح‌ هاي شیمایی متهم میکنند

مدتی قبل بود کـه رسانه‌ ها و دولت‌هاي غربی بشار اسد، رییس جمهور سوریه، رابه استفاده از سلاح‌هاي شیمیایی در مناطق تحت نظارت معارضان متهم کردند. جامعه بین‌ المللی حتی از احتمال انجام چنین حملاتی نیز برآشفت و همین ادعا بود کـه باعث شد ایالات متحده بـه تسلیح نظامی و کمک بـه عده اي از گروه‌هاي معارض دولت سوریه بپردازد.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

گرچه هیچگاه ثابت نشد کـه بشار اسد از سلاح‌هاي شیمایی علیه مردم سوریه استفاده کرده اسـت، اما برخی کشور‌هاي غربی هنوز او را دراین امر مقصر میدانند. با این وجود وی تنها رهبری در خاورمیانه نیست کـه درسال‌هاي اخیر بـه انجام چنین کاری متهم میشود. رجب طیب اردوغان سال‌هاست کـه از هر فرصتی برای حمله بـه کرد‌ها استفاده کرده و همه ی جهانیان نیز از این موضوع آگاهند.

 

گرچه وی در گذشته بـه نحوی سعی کرد با کرد‌هاي کشورش گفت و گو کند، اما همواره از عنوان «تروریست» برای این اقلیت بزرگ از مردم کشورش استفاده کرده اسـت. او تعداد زیادی از این اقلیت را دستگیر کرده ودر حالی‌کـه در ظاهر ادعا می کند دوست آن‌هاست از هیچ تلاشی برای محروم کردن آن‌ها از حقوقشان و قدرتی کـه دارند فروگذار نکرده اسـت، نمونه آن روسای احزاب و نمایندگان کرد کـه با اتهاماتی بـه زندان انداخته شده‌اند.

 

طرفداران او بار‌ها در داخل ایالات متحده حملاتی را انجام داده‌اند

رابطه اردوغان با دنیای غرب یک رابطه عجیب و نامأنوس اسـت. از یک طرف، او اتحاد‌هاي استراتژیک بسیاری با کشور‌هاي غربی دارد و از طرف دیگر از این‌کـه همین کشور‌هاي غربی او رابه خاطر مسائلی مانند حقوق بشر، دموکراسی و نسل‌کشی کرد‌ها مورد انتقاد قرار می دهند چندان راضی نیست. او بار‌ها برای ملاقات و صحبت با دونالد ترامپ بـه ایالات متحده سفر کرده ودر ابتدا بنظر می رسید کـه رابطه خوبی با ترامپ دارد.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

اما وی هر بار از طرفداران و حتی دریک مورد از محافظان خود خواست کـه بـه معترضانی کـه بـه شکل صلح‌آمیز ودر خاک ایالات متحده بـه سیاست‌هاي او و سفرش بـه ایالات متحده اعتراض کرده بودند حمله کنند. تعداد زیادی از این ترک تبار‌ها در ایالات متحده بـه دادگاه کشانده شده و محکوم شده‌اند و همانگونه کـه همیشه انتظار میرود، اردوغان نیز بطور کلی سیستم قضایی ایالات متحده رابه بدترین شکل ممکن مورد نقد قرار داده اسـت.

 

او می خواهد یک چهره سیاسی کـه در ایالات متحده پناه گرفته رابه خاک خود منتقل کند

اردوغان بعنوان رهبری شناخته می شود کـه بـه هر قیمت و وسیله‌اي سعی در ساکت کردن رقبا و مخالفان خود دارد. در چشم او کسیکه بطور کامل با او همراهی و موافقت نداشته باشد بطور پیش‌فرض مخالف و معاند محسوب می شود. اردوغان بار‌ها گذرنامه‌هاي افراد را باطل کرده تا آن‌ها را وادار بـه بازگشت بـه کشور و تنبیه آن‌ها نماید.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

در عده اي از موارد نیز خانواده‌هاي آنان را تهدید کرده تا بدین ترتیب این افراد رابه بازگشت بـه ترکیه وادار سازد. تنها دلیل این امر این بوده کـه این افراد از سیاست‌هاي رهبر کشورشان انتقاد کرده‌اند. هر شخصی کـه از لحاظ قانونی در سیاست ترکیه دست داشته و مخالف اردوغان باشد بدترین دشمن او محسوب شده و باید بـه هر قیمتی از بین برود.

 

بدترین کابوس اردوغان مردی بنام فتح‌الله گولن، یک رهبر دینی اسـت کـه در گذشته از دوستان و شرکای سیاسی اردوغان بوده و پس از اختلاف با وی و فرار از کشور اکنون در پنسیلوانیا زندگی می کند. علیرغم زندگی در ایالات متحده، گولن هنوز هم نفوذ بسیاری در ترکیه دارد و بهمین دلیل اردوغان سخت تلاش دارد دولت ایالات متحده را وادار سازد کـه او رابه ترکیه مسترد نماید.

 

با این وجود اردوغان هنوز دراین زمینه موفق نبوده اسـت، زیرا دولت ترکیه هنوز دلیل قانع کننده‌اي مبنی بر انجام جنایت یا خلافی از طرف گولن بـه دولت ایالات متحده ارائه نداده اسـت. پس از ماجرای پربحث و حدیث کودتای نظامی درسال ۲۰۱۶، اردوغان با متهم کردن گولن بـه دست داشتن دراین اقدام بار دیگر سعی کرد او رابه ترکیه بازگرداند کـه بار دیگر ناموفق ماند.

 

او بخاطر کينه از تعدادی کرد بـه شورشیان سوریه کمک کرده بخشی از قلمرو این گروه را اشغال کنند

ترکیه تحت حاکمیت اردوغان باعث دردسر‌هاي و کشمکش‌هاي زیادی در همسایه خود، سوریه، نیز شده اسـت. او در حال کمک بـه گروه‌هایي از مخالفان دولت سوریه اسـت کـه عده اي از لحاظ ایدئولوژی و مرام جنگی بدتر از گروه تروریستی داعش هستند ودر مواردی حتی از انشعابات این گروه هستند. او تنها یک هدف در ذهن خود دارد و برای رسیدن بـه این هدف هر وسیله‌اي برای او قابل قبول جلوه میکند.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

اردوغان بـه شدت از کرد‌ها متنفر بوده و می خواهد از شر آن‌ها خلاص شود و بدین ترتیب از هر بهانه‌اي برای حمله بـه آن‌ها استفاده می کند. حتی در شرایطی کـه کرد‌هاي سوریه در قلمرو کشور خودشان در حال تشکیل کشور یا ساخت شهرهایشان هستند نیز اردوغان عصبانی شده و این مناطق را از زمین و هوا مورد حمله قرار می دهد.

 

او چند ماه پیش بـه گروهی از نیرو‌هاي معاند با عنوان «ارتش آزاد سوریه» کمک کرد کـه شهر کردنشین عفرین در سوریه را اشغال کنند. در طی اشغال این شهر، تعداد زیادی از مردم غیرنظامی عفرین هنگام فرار از شهر مورد حمله توپخانه ارتش ترکیه قرار گرفتند. اشغال عفرین برای اردوغان یک پیروزی بزرگ در برابر شیطان جلوه می کرد. او کرد‌ها و هر شخصی کـه بـه این گروه نزدیک باشد را تروریست دانسته و ازآن‌ها جلوه‌اي غیرانسانی ارائه می دهد.

 

بسیاری کودتای سال ۲۰۱۶ را نقشه‌ اي از طرف اردوغان می دانند

در جولای ۲۰۱۶، در ترکیه کودتایی رخ داد کـه شکست خورد. تانک‌ها بـه خیابان‌ها آمده و پیش از اتمام ماجرا بیش از ۲۰۰ نفر کشته شدند. دست کم در ظاهر، این کودتا برای سرنگون کردن دولت اردوغان و دستگیری و قتل او طراحی شده بود. اردوغان این کودتا را نقشه فتح‌الله گولن «کـه از اواسط دهه ۱۹۹۰ در ایالات متحده زندگی میکند» و طرفداران او در ارتش کشور دانسته.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

هر چند گولن این اتهامات را رد کرده و اعلام کرد کـه این نقشه خود اردوغان برای بدست گرفتن کامل قدرت در کشور و باز شدن راه برای تنبیه مخالفان و رقبای سیاسی او بوده اسـت. گرچه نمی توان درستی این ادعا را تایید یا تکذیب کرد، اما گولن استدلال می کند کـه کودتا‌هاي نظامی متعدد پیشین در ترکیه همواره بـه خوبی برنامه‌ریزی و اجرا شده بودند.

 

اردوغان پتانسیل دستیابی با سلاح‌ هاي هسته‌ اي را دارد

در جریان کودتا تعداد زیادی از دستیابی دیکتاتوری بنام اردوغان یا یک دولت جدید بی‌ثبات بـه سلاح‌هاي هسته‌اي موجود در کشور هراسان شدند. دلیل این ترس این بود کـه بخشی از پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه کـه در اختیار نیروی هوایی ایالات متحده، بریتانیا و برخی کشور‌هاي دیگر اسـت ودر جنوب ترکیه قرار دارد مملو از سلاح‌هاي هسته‌اي اسـت.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

بیش از ۵۰ بمب هیدروژنی B-۶۱ متعلق بـه کشور‌هاي عضو ناتو دراین پایگاه نگه داری می شود. در جریان کودتا این پایگاه بـه شدت تحت مراقبت قرار گفت. در روز‌هاي اخیر و با بالا گرفتن تنش میان ایالات متحده و ترکیه و حمله نیرو‌هاي تحت حمایت اردوغان بـه مناطق کردنشین سوریه، خبر‌هایي از تصمیم ایالات متحده برای خارج کردن این زرادخانه از این کشور شنیده می شود.

 

اردوغان نسبت بـه تعدادی کرد‌ِ ساکن ترکیه با بی‌رحمی تمام عمل کرده اسـت

 

اردوغان ادعا کرده کـه تنها از «تروریست‌هاي» کرد متنفر بوده و این باور کـه میـــخواهد تمام کرد‌هاي کشورش را دستگیر و نابود یا دست کم حقوق آن‌ها را محدود سازد را رد کرده اسـت. اما در عمل اتفاق دیگری در حال رخ دادن اسـت. پس از کودتای نافرجام، اردوغان بار‌ها اعلام کرد کـه گولن عامل این ماجرا بوده اسـت.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

اما مدت کوتاهی پس از کودتا، وی از قدرتی کـه از طریق اعلام حالت فوق‌العاده بدست آورده بود برای سرکوب کرد‌هاي ترکیه و دستگیری آن‌ها در تعداد فراوان استفاده کرد. با این وجود تعداد زیادی از سیاستمداران کرد ادعا می کنند کـه اردوغان از قبل بـه آن‌ها اعلان جنگ داده بود.

 

درسال ۲۰۱۵، یک سال پیش از کودتا، یکی از احزاب کرد موفق شد آرای کافی برای حضور در پارلمان را بدست آورد کـه خطر بزرگی برای اردوغان و حزب او محسوب میشد. در مقابل حزب اردوغان موفق نشد اکثریت آرا را برای تشکیل دولت مستقل بدست آورد. پس از کودتای نافرجام ترکیه، بیش از ۳.۰۰۰ سیاستمدار کرد دستگیر و همراه با تمامی شهرداران شهر‌هاي عمدتاً کردنشین این کشور بـه زندان انداخته شده‌اند.

 

او این افراد رابه دست داشتن در کودتا متهم می کند در حالیکه فتح‌الله گولن کـه اردوغان او را عامل اصلی کودتان میداند هیچ رابطه خوبی با کرد‌ها نداشته و بدین ترتیب همکاری بین این دو نمی‌توانسته شکل بگیرد. اردوغان حتی مصونیت نمایندگان کرد را لغو کرده و صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر معروف بزرگ ترین حزب کردی این کشور و نماینده مجلس رابه اتهام توهین بـه رییس جمهور و کمک بـه تروریست‌ها بـه زندان انداخته اسـت.

 

اردوغان خودرا با پادشاهان امپراطوری عثمانی مقایسه میکند

اردوغان رهبری اسـت کـه شیفته قدرت مطلق اسـت و همین موضوع او رابه ورطه اظهارنظر‌هاي عجیب‌وغریب کشانده اسـت. کينه او نسبت بـه کرد‌ها و بطور کلی مخالفان سیاسی‌اش باعث شده کـه وارد کشمکش و درگیری با کشور‌هاي غربی شود هر چند نه از لحاظ اقتصادی و نه نظامی توانایی رویارویی با آن‌ها را ندارد.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

گرچه با خروج نیرو‌هاي ایالات متحده از سوریه در روز‌هاي اخیر و پشت کردن او بـه نیرو‌هاي کرد سوریه کـه در جنگ با گروه تروریستی داعش همپیمان او بودند از خطر رویارویی نیرو‌هاي ترکیه و نیرو‌هاي آمریکایی بـه میزان زیادی کاسته شده، اما در گذشته‌اي نه چندان دور احتمال چنین رویارویی در حمله بـه عفرین و قصد اردوغان برای تصرف شهر منبج وجود داشت.

 

او ایالات متحده را تهدید کرده کـه با «سیلی عثمانی» مواجه خواهد شد. در گذشته نیز بار‌ها وی صبحت‌هاي مشابهی در مورد ضرب شست نشان دادن بـه کشور‌هاي غربی داشته، اما بعد‌ها کـه با عواقب شدیدی مواجه شد در عمل از این کشور‌ها دلجویی کرده اسـت، اتفاقی کـه در ماجرای سرنگون کردن یک هواپیمای روسی بر فراز سوریه رخ داد.

 

اردوغان آزادی بیان، اعتراضات مدنی و رسانه‌هاي ترکیه را سرکوب میکند

همان طور کـه گفته شد، اردوغان از کودتای ۲۰۱۶ بعنوان ابزاری برای تثبیت حاکمیت تمامیت‌خواهانه خود تا حد ممکن استفاده کرده و تا حدود زیادی نیز دراین امر موفق بوده اسـت. اول از همه ی او توانست پارلمان را متقاعد بـه اعلام وضعیت اضطراری نماید کـه قدرت او رابه اندازه یک دیکتاتور بالا می برد. بعد ازآن بود کـه دستگیری‌هاي گسترده در دولت و ارتش این کشور بـه بهانه دست داشتن آن‌ها در کودتا آغاز شد.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

او همچنین دراین مدت بیش از ۱۳۰ رسانه مستقل را بسته و تنها در روز‌هاي اول بیش از ۱۰۰ روزنامه‌نگار را دستگیر کرد. بسیاری این دستگیری‌ها رابه کودتا بی‌ارتباط دانسته و تلاشی برای خفه کردن ارگان‌هاي رسانه‌اي مخالف یا مستقل دانسته‌اند بـه طوری‌كه اکنون تقریبا تمامی رسانه‌هاي فعال کشور همراستا با سیاست‌هاي دولت او خبرپراکنی میکنند.

 

اردوغان تا کنون صد‌ها استاد دانشگاه و هزاران کارمند رابه اتهام دست داشتن در کودتا از کار اخراج کرده ودر کل بیش از ۱۰۰.۰۰۰ نفر را دستگیر کرده اسـت. دموکراسی در ترکیه بـه سرعت در حال نزول اسـت بـه طوریکه مسالمت‌آمیزترین اعتراض‌ها نیز با واکنش خشن و شدید نیرو‌هاي تحت رهبری او مواجه میشود.

 

شاید اردوغان بـه دیکتاتور مادام‎العمر ترکیه تبدیل شود

گرچه در گذشت ترکیه کشوری با چندین حزب سیاسی و محدودیت‌هایي برای دوران حضور در رأس قدرت بود، اما اردوغان همه ی کار کرده کـه برای همیشه در قدرت بماند. با قوی شدن حزبش، آن‌ها شعاری را شکل داده‌اند بـه این معنی: «یک حزب» یا «حکومت یک نفر». طرفداران اردوغان بر این باورند کـه تنها حزب او باید وجود داشته باشد.

بیوگرافی رجب طیب اردوغان و همسرش

اردوغان خود اعضای حزب را نصب کرده و بعنوان رییس جمهور انتصاب تمامی وزرا و قضات نیز در نظارت او قرار دارد. بدین ترتیب بدون این‌کـه ارگانی بر روی او بازرسی داشته باشد تمامی قدرت در ترکیه را در دست دارد و ظاهرا تنها مرگ اسـت کـه میتواند بـه زمامداری او پایان دهد. درسال ۲۰۱۷ رفراندومی در ترکیه برگزار شد کـه بـه اردوغان اجازه می‌داد تا سال ۲۰۲۹ ودر صورت پیروز شدن در انتخابات همان‌ گونه در رأس قدرت باقی بماند.

 

بدین ترتیب وی کـه قدرت کامل سیاسی را در اختیار دارد و بـه دیگر احزاب اجازه فعالیت یا شانسی برای برنده شدن در انتخابات نمیدهد، دست کم تا یک دهه آینده قدرت مطلق کشورش خواهد بود. همچنین این رفراندوم قدرتی بی‌سابقه و فراتر از وضعیت اضطراری در اختیار او بعنوان رییس جمهور قرار داد. عواقب این رفراندوم حتی پس از کنار رفتن اردوغان از قدرت نیز گریبانگیر ترکیه خوهد بود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر